  • Mfr # SK40PRGXL-PP
  • Zoro # G807197078
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Clothing Included
Coat and Overalls
Hood/Face Shield Maximum Arc Flash Protection
40 cal/sq cm
Included Hood Type
Standard
Includes Glove Protectors
No
Includes Gloves
No
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
SK40PRGXL-PP
Country of Origin
United States
Dimensions
Maximum Waist Size
42 in
Maximum Chest Size
48 in
Size
XL
Minimum Waist Size
40 in
Minimum Chest Size
46 in