  • Mfr # SK40RGXL-PP
  • Zoro # G907197091
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Hood/Face Shield Maximum Arc Flash Protection
40 cal/sq cm
Minimum Waist Size
40 in
Garment Material Trade Name
Ultrasoft
Minimum Chest Size
46 in
Includes Face Shield
Yes
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
SK40RGXL-PP
Country of Origin
United States
Dimensions
Minimum Waist Size
40 in
Minimum Chest Size
46 in
Maximum Chest Size
48 in
Size
XL
Maximum Waist Size
42 in