  • Mfr # GK0011R/9
  • Zoro # G0032304
/pr
Free Shipping & Returns
Key Features
Color
Red
Cuff Style
Straight
Glove Materials
Rubber
Max. Use Voltage (AC)
500V AC
Max. Use Voltage (DC)
750V DC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
GK0011R/9
Country of Origin
United States
Dimensions
Glove Size
9
Length
11"
Glove Length
11 in
Size - Numeric
9
Details
Item
Electrical-Insulating Glove Kit
Color
Red
Cuff Style
Straight
Glove Materials
Rubber
Max. Use Voltage (AC)
500V AC
Max. Use Voltage (DC)
750V DC
Voltage Class
Class 00
Glove Hand Style
Left and Right
Standards
ASTM D 120, ASTM F696, IEC EN60903
Includes
Glove Bag, Pair of Leather Protectors, Pair of Rubber Electrical-Insulating Gloves
AC Max. Use Voltage
500
AC Test Voltage
2500
Class
00
Leather Protector Type
Leather Protectors with Shirred Slip-On Cuff
Series
GK0011R
Proof Test Voltage (AC)
2,500V AC
Cuff Color
Max. Use Voltage
500 V AC / 750 V DC
Glove Color
Proof Test Voltage (DC)
10,000V DC
Electrical Glove Type
Rubber Electrical-Insulating Gloves with Straight Cuff
Brand and Series
Salisbury GK0011R
Electrical Insulating Type
Type I
Cuff-End Color
Description
Electrical-Insulating Glove Kit, Brand and Series Salisbury GK0011R, Red, Cuff Color Red, Cuff Style Straight, Electrical Insulating Type Type I, Glove Hand Style Left and Right, Glove Length 11 in, Glove Materials Rubber, Glove Size 9, Includes Glove Bag, Pair of Leather Protectors, Pair of Rubber Electrical-Insulating Gloves, Max. Use Voltage 500 V AC / 750 V DC, Max. Use Voltage (AC) 500V AC, Max. Use Voltage (DC) 750V DC, Proof Test Voltage (AC) 2,500V AC, Proof Test Voltage (DC) 10,000V DC