  • Mfr # GK011Y/9H
  • Zoro # G0077443
Color
Yellow
Max. Use Voltage (AC)
1,000V AC
Max. Use Voltage (DC)
1,500V DC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
GK011Y/9H
Glove Size
9-1/2
Length
11 in
Glove Length
11 in
Size - Numeric
9 1/2
Color
Yellow
Max. Use Voltage (AC)
1,000V AC
Max. Use Voltage (DC)
1,500V DC
Voltage Class
Class 0
Includes
Glove Bag, Pair of Leather Protectors, Pair of Rubber Electrical-Insulating Gloves
Proof Test Voltage (DC)
10,000V DC
Max. Use Voltage
1,000 V AC / 1,500 V DC
Series
GK011Y
Proof Test Voltage (AC)
5,000V AC
Electrical Insulating Type
Type I
Glove Color
Brand and Series
Salisbury GK011Y
Cuff-End Color
Description
Electrical-Insulating Glove Kit, Brand and Series Salisbury GK011Y, Yellow, Cuff Color Yellow, Cuff Style Straight, Electrical Insulating Type Type I, Glove Hand Style Left and Right, Glove Length 11 in, Glove Materials Rubber, Glove Size 9-1/2, Includes Glove Bag, Pair of Leather Protectors, Pair of Rubber Electrical-Insulating Gloves, Max. Use Voltage 1,000 V AC / 1,500 V DC, Max. Use Voltage (AC) 1,000V AC, Max. Use Voltage (DC) 1,500V DC, Proof Test Voltage (AC) 5,000V AC