  • Mfr # GK0014B/12
  • Zoro # G0076929
/ea
Color
Black
Max. Use Voltage (AC)
500V AC
Max. Use Voltage (DC)
750V DC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
GK0014B/12
Glove Size
12
Length
14 in
Glove Length
14 in
Size - Numeric
12
Color
Black
Max. Use Voltage (AC)
500V AC
Max. Use Voltage (DC)
750V DC
Voltage Class
Class 00
Includes
Pair of Leather Protectors, Pair of Rubber Electrical-Insulating Gloves
Brand and Series
Salisbury GK0014B
Proof Test Voltage (AC)
2,500V AC
Electrical Insulating Type
Type I
Series
GK0014B
Max. Use Voltage
500 V AC / 750 V DC
Proof Test Voltage (DC)
10,000V DC
Description
Electrical-Insulating Glove Kit, Brand and Series Salisbury GK0014B, Black, Cuff Color Black, Cuff Style Straight, Electrical Insulating Type Type I, Glove Hand Style Left and Right, Glove Length 14 in, Glove Materials Rubber, Glove Size 12, Includes Pair of Leather Protectors, Pair of Rubber Electrical-Insulating Gloves, Max. Use Voltage 500 V AC / 750 V DC, Max. Use Voltage (AC) 500V AC, Max. Use Voltage (DC) 750V DC, Proof Test Voltage (AC) 2,500V AC, Proof Test Voltage (DC) 10,000V DC