  • Mfr # GK0014BL/10H
  • Zoro # G0078003
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Color
Blue
Cuff Style
Straight
Glove Materials
Rubber
Max. Use Voltage (AC)
500V AC
Max. Use Voltage (DC)
750V DC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
GK0014BL/10H
Country of Origin
United States
Dimensions
Glove Size
10-1/2
Length
14 in
Glove Length
14 in
Size - Numeric
10 1/2
Details
Item
Electrical-Insulating Glove Kit
Color
Blue
Cuff Style
Straight
Glove Materials
Rubber
Max. Use Voltage (AC)
500V AC
Max. Use Voltage (DC)
750V DC
Voltage Class
Class 00
Glove Hand Style
Left and Right
Standards
ASTM D 120, ASTM F696, IEC EN60903
Includes
Pair of Leather Protectors, Pair of Rubber Electrical-Insulating Gloves
Electrical Glove Type
Rubber Electrical-Insulating Gloves with Straight Cuff
Leather Protector Type
Leather Protectors with Shirred Slip-On Cuff
Electrical Insulating Type
Type II
Proof Test Voltage (DC)
10,000V DC
Series
GK0014BL
Brand and Series
Salisbury GK0014BL
Glove Color
Cuff Color
Max. Use Voltage
500 V AC / 750 V DC
Proof Test Voltage (AC)
2,500V AC
Cuff-End Color
Description
Electrical-Insulating Glove Kit, Brand and Series Salisbury GK0014BL, Blue, Cuff Color Blue, Cuff Style Straight, Electrical Insulating Type Type II, Glove Hand Style Left and Right, Glove Length 14 in, Glove Materials Rubber, Glove Size 10-1/2, Includes Pair of Leather Protectors, Pair of Rubber Electrical-Insulating Gloves, Max. Use Voltage 500 V AC / 750 V DC, Max. Use Voltage (AC) 500V AC, Max. Use Voltage (DC) 750V DC, Proof Test Voltage (AC) 2,500V AC, Proof Test Voltage (DC) 10,000V DC