  • Mfr # LPG10A/10
  • Zoro # G2827030
/pr
Free Shipping & Returns
Key Features
Color
Cream
Cuff Style
Gauntlet
Glove Materials
Goatskin
Length
10"
Voltage Class
2
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
LPG10A/10
Country of Origin
United States
Dimensions
Glove Size
10
Length
10"
Glove Length
10 in
Cuff Length
2 in
Size - Numeric
Details
Item
Electrical-Insulating Glove Protectors
Color
Cream
Cuff Style
Gauntlet
Glove Materials
Goatskin
Voltage Class
2
Glove Hand Style
Left and Right
Standards
ASTM F696, NFPA 70E
Leather Origin
Domestic
Leather Protector Color
Beige
Series
LPG10A
Leather Glove Style
Work
For Voltage Class
Class 2
Brand and Series
Salisbury LPG10A
Cuff Material
Leather Palm Process
Grain
Thumb Style
Straight
Description
Electrical-Insulating Glove Protectors, Standards ASTM F696, NFPA 70E, Series LPG10A, Brand and Series Salisbury LPG10A, Glove Hand Style Left and Right, For Voltage Class Class 2, Thumb Style Straight, Leather Glove Style Work, Cuff Style Gauntlet, Cuff Material Goatskin, Cuff Length 2 in, Glove Length 10 in, Glove Materials Goatskin, Leather Origin Domestic, Glove Size 10, Leather Palm Process Grain, Leather Protector Color Beige, 1 Pair