  • Mfr # E014B/10H
  • Zoro # G4748152
/pr
Free Shipping & Returns
Key Features
Color
Black
Cuff Style
Straight
Glove Materials
Rubber
Max. Use Voltage (AC)
1,000V AC
Max. Use Voltage (DC)
1,500V DC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
E014B/10H
Country of Origin
United States
Dimensions
Glove Size
10 1/2
Length
14"
Glove Length
14 in
Size - Numeric
10 1/2
Details
Item
Electrical-Insulating Gloves
Color
Black
Cuff Style
Straight
Glove Materials
Rubber
Max. Use Voltage (AC)
1,000V AC
Max. Use Voltage (DC)
1,500V DC
Voltage Class
Class 0
Glove Hand Style
Left and Right
Standards
ASTM D 120, IEC EN60903
Includes
Pair of Electrical Insulating Gloves
Class
AC Test Voltage
AC Max. Use Voltage
Series
E014B
Proof Test Voltage (AC)
5,000V AC
Max. Use Voltage
1000V AC/1500V DC
Electrical Insulating Type
Type I
Proof Test Voltage (DC)
20,000V DC