  • Mfr # E0014B/8H
  • Zoro # G5264677
Color
Black
Max. Use Voltage (AC)
500V AC
Max. Use Voltage (DC)
750V DC
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
E0014B/8H
Glove Size
8 1/2
Length
14 in
Glove Length
14 in
Size - Numeric
8 1/2
Color
Black
Max. Use Voltage (AC)
500V AC
Max. Use Voltage (DC)
750V DC
Series
E0014B
Proof Test Voltage (AC)
2,500V AC
Proof Test Voltage (DC)
10,000V DC
Brand and Series
Salisbury E0014B
Max. Use Voltage
500V AC/750V DC
Description
Electrical-Insulating Gloves, Standards ASTM D 120, IEC EN60903, Brand and Series Salisbury E0014B, Cuff Style Straight, Cuff-End Color Black, Electrical Insulating Glove Color Black, Electrical Insulating Type Type I, Glove Hand Style Left and Right, Glove Length 14 in, Glove Materials Rubber, Glove Size 8 1/2, Max. Use Voltage 500V AC/750V DC, Max. Use Voltage (AC) 500V AC, Max. Use Voltage (DC) 750V DC, Proof Test Voltage (AC) 2,500V AC, Proof Test Voltage (DC) 10,000V DC, Series E0014B