  • Mfr # E0014R/12
  • Zoro # G4747197
Color
Red
Max. Use Voltage (AC)
500V AC
Max. Use Voltage (DC)
750V DC
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
E0014R/12
Glove Size
12
Length
14"
Glove Length
14 in
Size - Numeric
12
Color
Red
Max. Use Voltage (AC)
500V AC
Max. Use Voltage (DC)
750V DC
Pair of Electrical Insulating Gloves
AC Test Voltage
2500
Class
00
AC Max. Use Voltage
500
Proof Test Voltage (AC)
5,000V AC
Max. Use Voltage
500V AC/750V DC
Cuff-End Color
Proof Test Voltage (DC)
20,000V DC
Brand and Series
Salisbury E0014R
Series
E0014R
Description
Electrical-Insulating Gloves, Standards ASTM D 120, IEC EN60903, Brand and Series Salisbury E0014R, Cuff Style Straight, Cuff-End Color Red, Electrical Insulating Glove Color Red, Electrical Insulating Type Type I, Glove Hand Style Left and Right, Glove Length 14 in, Glove Materials Rubber, Glove Size 12, Max. Use Voltage 500V AC/750V DC, Max. Use Voltage (AC) 500V AC, Max. Use Voltage (DC) 750V DC, Proof Test Voltage (AC) 5,000V AC, Proof Test Voltage (DC) 20,000V DC, Series E0014R