  • Mfr # E116YB/10
  • Zoro # G0079105
/pr
Free Shipping & Returns
Key Features
Color
Black
Cuff Style
Straight
Glove Materials
Rubber
Max. Use Voltage (AC)
7,500V AC
Max. Use Voltage (DC)
11,250V DC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
E116YB/10
Country of Origin
United States
Dimensions
Glove Size
10
Length
16 in
Glove Length
16 in
Size - Numeric
10
Details
Item
Electrical-Insulating Gloves
Color
Black
Cuff Style
Straight
Glove Materials
Rubber
Max. Use Voltage (AC)
7,500V AC
Max. Use Voltage (DC)
11,250V DC
Voltage Class
Class 1
Glove Hand Style
Left and Right
Standards
ASTM D 120, IEC EN60903
Includes
Pair of Electrical Insulating Gloves
Proof Test Voltage (DC)
40,000V DC
Max. Use Voltage
7500V AC/11250V DC
Electrical Insulating Type
Type I
Proof Test Voltage (AC)
10,000V AC