  • Mfr # 18-23364CHE
  • Zoro # G2202725
/ea
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
18-23364CHE
Description
Constructed of industrial grade particleboard and covered with durable high pressure laminate, Salsbury 18-23000 series 18" wide triple tier designer wood lockers offer ample space for personal storage needs and are ideal for settings where a professional environment is desired. These spacious 18" wide designer wood lockers feature a gray, blue, black, maple, cherry or mahogany finish and are available in 18”, 21” and 24” depths. Optional matching laminated sloping hoods and side panels easily attach to 18" wide designer lockers and provide a finished look to an individual locker or a row of lockers. 18" wide designer lockers include a 4” high black base and measure six (6) feet high (add 4” for the base). All locker doors are 18’’ W x 3/4’’ D and include a black name / number plate. All locker doors also include heavy duty concealed hinges and a lift up handle and recessed hasp. One wide designer lockers are available as fully assembled units only. Three (3) wide designer lockers are also available as fully assembled units only and require minor assembly.