Samsung 21.5" Widescreen 1,000:1 5ms VGA/DVI/DisplayPort LED LCD Monitor (Blk) S22E450D
21.5" Widescreen 1,000:1 5ms VGA/DVI/DisplayPort LED LCD Monitor (Blk) (Discontinued)
  • Mfr # S22E450D
  • Zoro # G5648116
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
S22E450D
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Screen Size
21.5"
Width
19.9 in
Height
11.9 in
Depth
2.2 in
Adjustable Display Height
Yes
Height with Stand
16.70 in
Width with Stand
19.90 in
Depth with Stand
8.30 in
Details
Max. Resolution
1920 x 1080
Includes
Quick Setup Guide, DVI Cable, Power Cable, D-sub Cable
Color
Black
Features
Item
LCD Monitor
Screen Refresh Rate
60 Hz
Adjustable Display Angle
Yes
Platform Supported
PC
Green Environmental Attribute
Recycled
Backlight Technology
LED
DVI
Screen Mode
Full HD
VGA
Response Time Details
5 ms
Aspect Ratio
16:9
USB
VESA Mount Compatible
Number of Screens
1
DisplayPort
Contrast Ratio
Adjustable Display Pivot
Operating Power Consumption
21 W
Vertical Viewing Angle
160°
Tilt Angle
-3° to 25°
Brightness
250 Nit
Series
450
Horizontal Viewing Angle
170°
Swivel Angle
45°
VESA Mount Standard
100 x 100
Color Supported
16.7 Million Colors
Panel Technology
Twisted Nematic Film (TN Film)
Input Voltage
120V AC, 230V AC
Description
S22E450D 21.5 inch Widescreen 1,000:1 5ms VGA/DVI/DisplayPort LED LCD Monitor (Black)