  • Mfr # 70RX-8270-24V LW1L 26D
  • Zoro # G509955167
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Depth
4.375 in
Width
5.625 in
Finish
Satin Chrome
Input Voltage
12VDC/24VDC
For Use With
8270 Series Electrified Lever Mortise Locks
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
70RX-8270-24V LW1L 26D
Country of Origin
United States
Dimensions
Depth
4.375 in
Width
5.625 in
Length
9.25 in
Body Size Thickness
1-3/4 in
Details
Item
Electric Mortise Lock
Finish
Satin Chrome
Input Voltage
12VDC/24VDC
For Use With
Material
Brass or Bronze
Features
Complete Lock
Description
Fail Safe, 24V Electrified Mortise Lock, LW1 Escutcheon, L Lever, SFIC Prep Less Core, RX Switch, Satin Chrome