  • Mfr # QUADRO4113DBD-WS-48
  • Zoro # G701219067
/ea
See details
Key Features
Door Type
Closet Bypass
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
QUADRO4113DBD-WS-48
Size
48" x 80"
Details
Door Type
Closet Bypass
Description
SartoDoors - European doors of modern and traditional design. Best choice for bedroom, bathroom or closet - warm look and bright colors, high quality materials and soft opening. Finish - eco-veneer. Door made of solid MDF. Fully finished from both sides. Thickness of the door - 1 3/5". 1/4” frosted opaque glass with privacy function. Doors are not pre-drilled for the hardware. Set includes: - 2 doors slabs; - casings (2.95” wide); - 2 tracks; - 4 door hangers with wheels; - 2 floor guide; - 2 door stops; - 2 round pulls; - all mounting screws; NO FORMALDEHYDEEnvironmentally friendly using only latest eco-friendly materials. Company requirements the safest materials. We take care about your family. SartoDoors are recommended for Applying in hospitals, childcare centers and networks catering. SOUND ATTENUATIONDoor's 1 3/5” thick solid wood construction yields 30% noise reduction over standard doors.CONSTRUCTIONCloset door with hardware, door for wardrobe, panel with hardware