  • Mfr # LUCIA2552DBD-CA-72
  • Zoro # G201216795
/ea
Key Features
Door Type
Closet Bypass
Color
Chocolate
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
LUCIA2552DBD-CA-72
Country of Origin
Italy
Dimensions
Size
72" x 80"
Details
Door Type
Closet Bypass
Item
Interior Door
Color
Chocolate
Description
SartoDoors - the european doors of modern and traditional design. French style here! Best choice for bedroom, bathroom or closet - warm look and bright colors, high quality materials and soft opening. Finish - eco-veneer made in Italy. Door made of solid pine wood. Thickness of the door - 1 3/5". Thickness of the glass - 1/4", of glass. Doors are no pre-drilled for the hardware. Set includes: - 2 doors slabs; - casings (2.95" wide); - 2 tracks; - 4 door hangers with wheels; - 2 floor guide; - 2 door stops; - 2 round pulls; - all mounting screws; NO FORMALDEHYDEEnvironmentally friendly using only latest eco-friendly materials. Company requirements the safest materials. We take care about your family. SartoDoors are recommended for Applying in hospitals, childcare centers and networks catering.SOUND ATTENUATIONDoor's 1 3/5" thick solid composite wood construction yields 30% noise reduction over standard doors.CONSTRUCTIONDoor is manufactured from a single piece of wood and will give several generations of normal usage with minimal care. Closet door with hardware, door for wardrobe, panel with hardware