  • Mfr # QUADRO4111DBD-KS-72
  • Zoro # G901215739
/ea
See details
Key Features
Door Type
Closet Bypass
Color
Gray
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
QUADRO4111DBD-KS-72
Size
72" x 80"
Details
Door Type
Closet Bypass
Color
Gray
Item
Interior Door
Description
SartoDoors - European doors of modern and traditional design. Best choice for bedroom, bathroom or closet - warm look and bright colors, high quality materials and soft opening. Finish - eco-veneer. Door made of solid MDF. Fully finished from both sides. Thickness of the door - 1 3/5". Doors are not pre-drilled for the hardware. Set includes: - 2 doors slabs; - casings (2.95” wide); - 2 tracks; - 4 door hangers with wheels; - 2 floor guide; - 2 door stops; - 2 round pulls; - all mounting screKS; NO FORMALDEHYDEEnvironmentally friendly using only latest eco-friendly materials. Company requirements the safest materials. We take care about your family. SartoDoors are recommended for Applying in hospitals, childcare centers and networks catering.SEALING GUM GERMAN COMPANY DEVENTERIt has a special profile that alloKS to protect your home from dust, makes a cozy and quiet atmosphere around every day. On another side it alloKS you to save 35 % more heat and save up to 20% to the bill.SOUND ATTENUATIONDoor's 1 3/5” thick solid wood construction yields 30% noise reduction over standard doors.CONSTRUCTIONCloset door with hardware, door for wardrobe, panel with hardware