  • Mfr # PLANUM20DD-GA-56
  • Zoro # G501222618
/ea
Key Features
Door Type
Double French
Color
Gray
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
PLANUM20DD-GA-56
Size
56" x 80"
Details
Door Type
Double French
Item
Interior Door
Color
Gray
Description
SartoDoors - European doors of modern minimal design. Best choice for bedroom, bathroom or closet - warm look and bright colors, high quality materials and soft opening. Finish - eco-veneer RENOLIT (Germany), grey color in horizontal grain. Door made of solid pine wood with honeycomb. Thickness of the door - 1 3/5". 1/3" wide aluminum molding strips are inserted flush with the plane of the slab. Doors are not pre-cut for the hardware. Assembly of frames and trims required. Doors work with all swing directions. Rough opening can be calculated: “door width” + 2 1/2”; “door height” + 2”. Set includes: - 2 doors slabs; - trims (2.95” wide); - frames (for wall thickness from 4” to 5 1/2”); - 2 passage lever/knob; - non-mortise hinges; NO FORMALDEHYDEEnvironmentally friendly using only latest eco-friendly materials. Company requirements the safest materials. We take care about your family. Sarto Doors are recommended for Applying in hospitals, childcare centers and networks catering.SEALING GUM GERMAN COMPANY DEVENTERIt has a special profile that allows to protect your home from dust, makes a cozy and quiet atmosphere around every day. On another side it allows you to save 35 % more heat and save up to 20% to the bill.SOUND ATTENUATIONDoor's 1 3/5” thick solid wood construction yields 30% noise reduction over standard doors.CONSTRUCTIONDoor is manufactured from a single piece of wood and will give several generations of normal usage with minimal care. Door with frame, hung door, european door with molding, bedroom door.