  • Mfr # QUADRO4115DD-WS-56
  • Zoro # G901214374
/ea
See details
Key Features
Door Type
Double French
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
QUADRO4115DD-WS-56
Size
56" x 80"
Details
Door Type
Double French
Description
SartoDoors - European doors of modern and traditional design. Best choice for bedroom, bathroom or closet - warm look and bright colors, high quality materials and soft opening. Finish - eco-veneer. Door made of solid MDF. Fully finished from both sides. Thickness of the door - 1 3/5". Doors are not pre-cut for the hardware. Assembly of frames and trims required. Doors work with all swing directions. Rough opening can be calculated: “door width” + 2 ”; “door height” + 1.25”. Set includes: - 2 doors slabs; - trims (2.95” wide); - frames (for wall thickness from 4” to 5 ”); - 2 passage lever/knob; - non-mortise hinges; NO FORMALDEHYDEEnvironmentally friendly using only latest eco-friendly materials. Company requirements the safest materials. We take care about your family. Sarto Doors are recommended for Applying in hospitals, childcare centers and networks catering. SOUND ATTENUATIONDoor's 1 3/5” thick solid wood construction yields 30% noise reduction over standard doors.CONSTRUCTIONDoor with frame, hung door, european door with molding, bedroom door.