  • Mfr # QUADRO4088ID-SSS-24
  • Zoro # G001218036
Door Type
French
Color
Gray
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
QUADRO4088ID-SSS-24
Size
24" x 80"
Details
Door Type
French
Color
Gray
Description
SartoDoors - the european doors of modern and traditional design. French style here! Best choice for bedroom, bathroom or closet - warm look and bright colors, high quality materials and soft opening. Finish - eco-veneer made in Italy. Door made of solid MDF. Thickness of the door - 1 3/5". Thickness of the glass - 1/4", of Frosted glass. Door is not pre-cut for the hardware. Assembly of frames and trims required. Door works with all swing directions. Rough opening can be calculated: “door width" + 2 1/2"; “door height" + 2". Set includes: - door slab; - trims (2.95" wide); - frames (for wall thickness from 4" to 5"); - passage lever/knob; - non-mortise hinges; NO FORMALDEHYDEEnvironmentally friendly using only latest eco-friendly materials. Company requirements the safest materials. We take care about your family. Sarto Doors are recommended for Applying in hospitals, childcare centers and networks catering.SOUND ATTENUATIONDoor's 1 3/5" thick solid composite MDF construction yields 30% noise reduction over standard doors.CONSTRUCTIONDoor is manufactured from a single piece of MDF and will give several generations of normal usage with minimal care. Door with frame, hung door, european door with molding, bedroom door.