  • Mfr # QUADRO4111ID-KS-28
  • Zoro # G001218906
/ea
See details
Key Features
Door Type
French
Color
Gray
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
QUADRO4111ID-KS-28
Size
28" x 80"
Details
Door Type
French
Item
Interior Door
Color
Gray
Description
SartoDoors - European doors of modern and traditional design. Best choice for bedroom, bathroom or closet - warm look and bright colors, high quality materials and soft opening. Finish - eco-veneer. Door made of solid MDF. Fully finished from both sides. Thickness of the door - 1 3/5". Door is not pre-cut for the hardware. Assembly of frames and trims required. Door works with all swing directions. Rough opening can be calculated: “door width” + 2 ”; “door height” + 1.25”. Set includes: - door slab; - trims (2.95” wide); - frames (for wall thickness from 4” to 5 ”); - passage lever/knob; - non-mortise hinges; NO FORMALDEHYDEEnvironmentally friendly using only latest eco-friendly materials. Company requirements the safest materials. We take care about your family. Sarto Doors are recommended for Applying in hospitals, childcare centers and networks catering.SEALING GUM GERMAN COMPANY DEVENTERIt has a special profile that alloKS to protect your home from dust, makes a cozy and quiet atmosphere around every day. On another side it alloKS you to save 35 % more heat and save up to 20% to the bill.SOUND ATTENUATIONDoor's 1 3/5” thick solid wood construction yields 30% noise reduction over standard doors.CONSTRUCTIONDoor with frame, hung door, european door with molding, bedroom door.