  • Mfr # QUADRO4117ID-WS-42
  • Zoro # G401220981
Key Features
Door Type
French
Color
White
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
QUADRO4117ID-WS-42
Size
42" x 80"
Details
Door Type
French
Item
Interior Door
Color
White
Description
SartoDoors - European doors of modern and traditional design. Best choice for bedroom, bathroom or closet - warm look and bright colors, high quality materials and soft opening. Finish - eco-veneer CIPLEX (Italy). Door made of solid MDF. Fully finished from both sides. Thickness of the door - 1 3/5". 1/4” opaque glass with privacy function. Door is not pre-cut for the hardware. Assembly of frames and trims required. Door works with all swing directions.Minimal rough opening can be calculated: “door width” + 2”; “door height” + 1.25”. Set includes: - door slab; - trims (2.95” wide); - frames (for wall thickness from 4” to 5 ”); - passage lever/knob; - non-mortise hinges; NO FORMALDEHYDEEnvironmentally friendly using only latest eco-friendly materials. Company requirements the safest materials. We take care about your family. Sarto Doors are recommended for Applying in hospitals, childcare centers and networks catering. SOUND ATTENUATIONDoor's 1 3/5” thick solid wood construction yields 30% noise reduction over standard doors.CONSTRUCTIONDoor with frame, hung door, european door with molding, bedroom door.