  • Mfr # QUADRO4002PD-SSS-42
  • Zoro # G301224065
/ea
See details
Color
Gray
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
QUADRO4002PD-SSS-42
Size
42" x 80"
Color
Gray
Description
SartoDoors - the european doors of modern and traditional design. French style here! Best choice for bedroom, bathroom or closet - warm look and bright colors, high quality materials and soft opening. Finish - eco-veneer made in Italy. Door made of solid MDF. Thickness of the door - 1 3/5". Thickness of the glass - 1/4", of glass. Doors are no pre-drilled for the hardware. Set includes: - door slab; - casings (2.95" wide); - pocket frames; - track; - hangers; - door guide; - bumper; -pulls; - mounting screws; Pocket Doors Frame Set Includes: (1ea) frame header with preinstalled heavy-duty aluminum track; (2ea) steel wrapped upright pairs; (2ea) self-adjusting floor anchors; (2ea) 3-wheel door hangers, (1ea) door guide; (1ea) door stop; wrench, screws and instructions. Easily assembled and structurally strong pocket door frame; Designed for fast installation in standard 2 x 4 timber or steel frame walls typically sheeted with drywall; NO FORMALDEHYDEEnvironmentally friendly using only latest eco-friendly materials. Company requirements the safest materials. We take care about your family. SartoDoors are recommended for Applying in hospitals, childcare centers and networks catering.SOUND ATTENUATIONDoor's 1 3/5" thick solid composite MDF construction yields 30% noise reduction over standard doors.CONSTRUCTIONDoor is manufactured from a single piece of MDF and will give several generations of normal usage with minimal care.