Mfr # LUCIA8831S-WS-32
Zoro # G309171361
/eaKey Features
Hardware Finish
Prefinished
Door Material
MDF
Door Color
White Silk
Door Width
1.6
Get a 10% off coupon
Free 30-day returns
Return PolicyGet 30 days to pay with Net 30
Apply NowReal support from real people
Contact our U.S. based teamSpecifications
Product Information
MFR #
LUCIA8831S-WS-32
Country of Origin
Italy
Dimensions
Size
32" x 80"
Door Width
1.6
Details
Hardware Finish
Prefinished
Door Material
MDF
Door Color
White Silk
Description
SET INCLUDES:Slab without cutsDoor made of solid Wood and eco-veneer coating. Door is not pre-drilled for the hardware.Thickness of the door slab is 1 9/16in.Introducing the Modern Door Slab from the Lucia Collection, a versatile and stylish option for any modern interior. Made from premium quality wood with a solid core, this door features a sleek and sophisticated White Silk finish that will elevate the look and feel of any room.The door comes with a 3-panel design, adding a touch of elegance to any space. Its versatile design makes it perfect for use as a replacement door in both residential and commercial spaces.The Modern Door Slab from the Lucia Collection is designed to be installed into an existing door frame, making it a practical and cost-effective solution for those looking to update their interior design. Its durable construction ensures that it will last for years to come, making it a great investment for any homeowner or business owner.Part of the Lucia Collection, known for its timeless designs and superior quality materials, the Modern Door Slab is a smart choice for those looking to elevate their interior design without breaking the bank.Upgrade your interior design with the Modern Door Slab from the Lucia Collection and experience the perfect combination of style and functionality. Whether you are looking to update your home or office, this door is sure to impress. Don't wait any longer, order yours today and transform your space with this stunning addition.SOLID Wood CORESolid Wood core made by laminated wood using Ciplex technology.CIPLEX by SARTOHigh-end film layer that is applied on top of the laminated wood.NO FORMALDEHYDEEnvironmentally friendly using only latest eco-friendly materials. Company requires use of only the safest materials. We care about our planet, the environment and you and your loved ones. Sarto Doors are Ideal for use in hospitals and childcare centers.SOUND ATTENUATIONDoor's 40mm thick solid Wood construction yields 30% noise reduction over standard doors.