  • Mfr # QUADRO4111BBB-BLK-72
  • Zoro # G609170453
/ea
Key Features
Hardware Finish
Prefinished
Door Material
MDF
Door Color
Matte Black
Door Width
1.6
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
QUADRO4111BBB-BLK-72
Size
72" x 80" ( 2* 36x80)
Door Width
1.6
Details
Hardware Finish
Prefinished
Door Material
MDF
Door Color
Matte Black
Description
SET INCLUDES:Slab without cutsDoor made of solid Wood and eco-veneer coating. It is not recommended to paint. Door is not pre-drilled for the hardware. Thickness of the door slab is 1 9/16in.Introducing the latest addition to our Planum collection, the Modern Door Slab with Frosted Glass frame insert! Made from high-quality solid core wood and painted in a clean white color, this door provides a modern and elegant touch to any interior design style.The Frosted Glass frame insert provides a unique and sophisticated look to the door, while also adding an element of privacy. The door is designed as a slab, allowing for easy installation onto your existing door frame.Installation of the Modern Door Slab is made easy with our step-by-step instructions and included hardware. Our attention to detail and quality craftsmanship ensure that the door will remain in perfect condition even after years of use.This door not only offers a stunning design but also provides functionality as it can be used as a replacement for old or damaged doors or as a decorative feature in your home. Upgrade your space with the Modern Door Slab with Frosted Glass frame insert and experience the perfect balance of style and functionality.This door is a must-have for those who appreciate contemporary design and seek the best value for their investment. Trust us, you won't be disappointed with this elegant and practical addition to your home.SOLID Wood CORESolid Wood core made by laminated wood using Ciplex technology.CIPLEX by SARTOHigh-end film layer that is applied on top of the laminated wood.NO FORMALDEHYDEEnvironmentally friendly using only latest eco-friendly materials. Company requires use of only the safest materials. We care about our planet, the environment and you and your loved ones. Sarto Doors are Ideal for use in hospitals and childcare centers.SOUND ATTENUATIONDoor's 40mm thick solid Wood construction yields 30% noise reduction over standard doors.CONSTRUCTION