  • Mfr # PLANUM0310BBB-BLK-60
  • Zoro # G323273485
/ea
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
PLANUM0310BBB-BLK-60
Description
Sliding Closet Barn Bypass Doors with Hardware, Planum 0310 Black Matte, Sturdy 6.6ft Rails Hardware Set, Modern Wood Solid Bedroom Wardrobe Doors 60" x 80". SET INCLUDES: 2 Door Slabs 2 steel rails 6 Key Features: SET INCLUDES- 2 doors slabs, 2 rails 6.6FT each with pre-drilled holes, 4 hangers, 2 floor guides, 4 door stops, 2 anti-jump pins, screws. All heavy-duty sliding hardware is included. Groove for the floor guide required to be drilled. Door comes without any holes for the hardware.,CUSTOM SIZE - Door can be trimmed on 3/4" on top and bottom, on 3/4" on left and right side as well. 5FT barn hardware, 6FT barn hardware can be provided per request Details: SET INCLUDES: 2 Door Slabs 2 steel rails 6.6FT each Hangers with wheels Door Stops Floor Guide Brackets Anti-Jump pins Installation Manual Screws for hardware Doors are No Pre-drilled!Thickness of the door slab is 40 mm or 1 9/16". SOLID CORE Solid wood with honeycomb core made by laminated wood with honeycomb using Ciplex technology. CIPLEX by SARTO High-end film layer that is applied on top of the laminated wood with honeycomb. NO FORMALDEHYDE Environmentally friendly using only latest eco-friendly materials. Company requires use of only the safest materials. We care about our planet, the environment and you and your loved ones. Sarto Doors are Ideal for use in hospitals and childcare centers. SOUND ATTENUATION Door's 40mm thick Solid wood with honeycomb construction yields 30% noise reduction over standard doors. CONSTRUCTION Door is manufactured from a single piece of wood with honeycomb and will give several generations of normal usage with minimal care.