  • Mfr # QUADRO4111ID-BLK-18
  • Zoro # G909170139
/ea
See details
Key Features
Hardware Finish
Prefinished
Door Material
MDF
Door Color
Matte Black
Door Width
1.6
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
QUADRO4111ID-BLK-18
Size
18" x 80"
Door Width
1.6
Details
Hardware Finish
Prefinished
Door Material
MDF
Door Color
Matte Black
Description
SET INCLUDES:Door Slab, thickness 1 9/16inTrimsFrameHingesPassage HandleDoor made of solid pine MDF and eco-veneer coating. It is not recommended to paint.Door is not pre-drilled for the hardware and not pre-attached to the frame. Assembly of frames and trims required. Door works with all swing directions.Introducing the sleek and modern Quadro collection of Single Interior doors, crafted from high-quality wood with MDF for exceptional durability and longevity. These doors are the perfect choice for anyone who wants to update their interior doors with a stylish and contemporary touch.The Matte Black finish of the doors not only adds a touch of elegance to your interiors but also creates a sophisticated look that's sure to impress. The unique finish is not just visually stunning but is also resistant to scratches, dings, and other wear and tear, ensuring that your doors look as good as new for years to come.The Single Interior doors in the Quadro collection are designed to be extremely versatile and functional, making them an ideal choice for a wide range of applications. Whether you're looking to update the doors in your home or want to create a cohesive look in a commercial space, these doors are the perfect solution.The doors are also available in a variety of hinge options, including concealed hinges, ball bearing hinges, and butt hinges, making them a versatile choice for any space.The Single Interior doors in the Quadro collection are available in a range of sizes and configurations, making them a versatile choice for any home or commercial space. CIPLEX by SARTO High-end film layer that is applied on top of the laminated MDF. NO FORMALDEHYDE Environmentally friendly using only latest eco-friendly materials. Company requires use of only the safest materials. We care about our planet, the environment and you and your loved ones. Sarto Doors are Ideal for use in hospitals and childcare centers. SEALING GUM GERMAN COMPANY DEVENTER It has a special profile that allows to protect your home from dust, makes a cozy and quiet atmosphere around every day. On another side it allows you to save 35 % more heat and save up to 20% to the bill. SOUND ATTENUATION Door's 40mm thick solid wood construction yields 30% noise reduction over standard doors. CONSTRUCTION