  • Mfr # VEREGIO7588ID-AKA-24
  • Zoro # G609170576
/ea
See details
Key Features
Hardware Finish
Prefinished
Door Material
MDF
Door Color
Cognac Oak
Door Width
1.6
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
VEREGIO7588ID-AKA-24
Country of Origin
Italy
Dimensions
Size
24" x 80"
Door Width
1.6
Details
Hardware Finish
Prefinished
Door Material
MDF
Door Color
Cognac Oak
Description
SET INCLUDES:Door Slab, thickness 1 9/16inTrimsFrameHingesPassage HandleDoor made of solid pine wood and eco-veneer coating. It is not recommended to paint. Door is not pre-drilled for the hardware and not pre-attached to the frame. Assembly of frames and trims required. Door works with all swing directions.Minimal rough opening can be calculated: door width + 2in; door height + 1 1/2in. Thickness of the door slab is 1 9/16in.Introducing the Modern Single Interior Door from the Veregio Collection, a stylish and versatile addition to any modern interior. Made from premium quality wood with a solid core, this door features a rich and warm Cognac Oak finish that will enhance the look and feel of any room.The door comes with black frosted glass strips that add a touch of elegance and sophistication to its design. Its versatile design makes it perfect for use in both residential and commercial spaces.The Modern Single Interior Door from the Veregio Collection is designed with various hinge options, providing flexibility in installation and design. Its durable construction ensures that it will provide long-lasting functionality and reliability.Part of the Veregio Collection, known for its premium materials and stylish designs, the Modern Single Interior Door is a smart investment for any homeowner or business owner. Its elegant and sophisticated design makes it a perfect addition to any interior design.Upgrade your interior design with the Modern Single Interior Door from the Veregio Collection and experience the perfect combination of style and functionality. Whether you are looking to update your home or office, this door is sure to impress.SOLID CORE Solid wood core covered by eco-veneer using technology.TOP QUALITY High-end film layer that is applied on top of the eco-veneer.NO FORMALDEHYDE Environmentally friendly using only latest eco-friendly materials. Company requires use of only the safest materials. We care about our planet, the environment and you and your loved ones. Sarto Doors are Ideal for use in hospitals and childcare centers.SEALING GUM GERMAN COMPANY DEVENTER It has a special profile that allows to protect your home from dust, makes a cozy and quiet atmosphere around every day. On another side it allows you to save 35 % more heat and save up to 20% to the bill.SOUND ATTENUATION Door's 40mm thick solid wood construction yields 30% noise reduction over standard doors.CONSTRUCTION