  • Mfr # LUCIA8831ID-WS-42
  • Zoro # G009170961
/ea
Key Features
Hardware Finish
Prefinished
Door Material
MDF
Door Color
White Silk
Door Width
1.6
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
LUCIA8831ID-WS-42
Size
42" x 80"
Door Width
1.6
Details
Hardware Finish
Prefinished
Door Material
MDF
Door Color
White Silk
Description
SET INCLUDES:-Door Slab, thickness 1 9/16in-Trims-Frame-Hinges-Passage HandleDoor made of solid pine wood and eco-veneer coating. It is not recommended to paint.Door is not pre-drilled for the hardware and not pre-attached to the frame.Assembly of frames and trims required. Door works with all swing directions.Minimal rough opening can be calculated: door width + 2in; door height + 1 1/2in.Thickness of the door slab is 1 9/16in.Introducing the Modern Single Interior Door from the Lucia Collection, a sleek and stylish addition to any modern interior. Made from premium quality wood with a solid core, this door features a sophisticated White Silk finish that will elevate the look and feel of any room.The door comes with a 3-panel design, adding a touch of elegance to any space. Its versatile design makes it perfect for use in both residential and commercial spaces.The Modern Single Interior Door from the Lucia Collection is designed to accommodate various hinge options, making it easy to install in any standard door frame. Its solid construction ensures that it will provide long-lasting durability and functionality.Part of the Lucia Collection, known for its timeless designs and superior quality materials, the Modern Single Interior Door is a smart investment for any homeowner or business owner. Its elegant and sophisticated design makes it a perfect addition to any interior design.Upgrade your interior design with the Modern Single Interior Door from the Lucia Collection and experience the perfect combination of style and functionality. Whether you are looking to update your home or office, this door is sure to impress. Don't wait any longer, order yours today and transform your space with this stunning addition.SOLID CORESolid wood core made by laminated wood using Ciplex technology.CIPLEX by SARTOHigh-end film layer that is applied on top of the laminated wood.NO FORMALDEHYDEEnvironmentally friendly using only latest eco-friendly materials.Company requires use of only the safest materials.We care about our planet, the environment and you and your loved ones.Sarto Doors are Ideal for use in hospitals and childcare centers.SOUND ATTENUATIONDoor's 40mm thick solid wood construction yields 30% noise reduction over standard doors.CONSTRUCTION