  • Mfr # QUADRO4445DD-OAK-36
  • Zoro # G409171049
Key Features
Hardware Finish
Prefinished
Door Material
MDF
Door Color
Light Grey Oak
Door Width
1.6
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
QUADRO4445DD-OAK-36
Size
36" x 80" ( 2* 18x80)
Door Width
1.6
Details
Hardware Finish
Prefinished
Door Material
MDF
Door Color
Light Grey Oak
Description
SET INCLUDES:Door Slab, thickness 1 9/16inTrimsFrameHingesPassage HandleDoor made of solid pine wood and eco-veneer coating.It is not recommended to paint. Door is not pre-drilled for the hardware and not pre-attached to the frame. Assembly of frames and trims required. Door works with all swing directions.Minimal rough opening can be calculated: door width + 2in; door height + 1 1/2in. Thickness of the door slab is 1 9/16in.The Modern Single Interior Door from the Quadro collection is a stylish and practical addition to any living space. Made from high-quality wood and MDF, this door features a beautiful Nordic White finish that will complement any interior decor.One of the standout design features of this interior door is the frosted glass strips that run the length of the door. These strips provide a subtle touch of elegance and allow natural light to filter through, creating a warm and inviting atmosphere in any room.The door is available with various hinge options, allowing for easy installation and providing flexibility to fit any space. It can be installed as an inswing or outswing door, providing a customizable option to fit any room layout.Whether you're looking to update the interior of your home or add a unique touch to your office space, the Modern Single Interior Door from the Quadro collection is the perfect choice. Its high-quality construction, sleek design, and effortless operation make it a must-have for any modern living space.Order your Modern Single Interior Door today and take the first step towards transforming your space into a stylish and functional masterpiece.SOLID CORE Solid wood core made by laminated wood using Ciplex technology.CIPLEX by SARTO High-end film layer that is applied on top of the laminated wood.NO FORMALDEHYDE Environmentally friendly using only latest eco-friendly materials. Company requires use of only the safest materials. We care about our planet, the environment and you and your loved ones. Sarto Doors are Ideal for use in hospitals and childcare centers.SEALING GUM GERMAN COMPANY DEVENTER It has a special profile that allows to protect your home from dust, makes a cozy and quiet atmosphere around every day. On another side it allows you to save 35 % more heat and save up to 20% to the bill.SOUND ATTENUATION Door's 40mm thick solid wood construction yields 30% noise reduction over standard doors.CONSTRUCTION