  • Mfr # PLANUM0660DD-BEM-72
  • Zoro # G709171138
/ea
See details
Key Features
Hardware Finish
Prefinished
Door Material
MDF
Door Color
Painted White
Door Width
1.6
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
PLANUM0660DD-BEM-72
Country of Origin
Italy
Dimensions
Size
72" x 80" ( 2* 36x80)
Door Width
1.6
Details
Hardware Finish
Prefinished
Door Material
MDF
Door Color
Painted White
Description
SET INCLUDES:2 Pre-finished SlabsTrims width 2.95inFrames for wall thickness up to 5Butterfly hingesPassage modern handles in Satin NickelDoor is not pre-drilled for the hardware and not pre-attached to the frame. Assembly of frames and trims required. Door works with all swing directions.Minimal rough opening can be calculated: door width + 2; door height + 1.25. Flat slabs, thickness 1 9/16 .Finish - eco-veneer. It is not recommended to paint. Introducing the latest addition to our Planum collection, the Modern French Doors! Made from high-quality solid core wood, these doors offer exceptional durability and strength that will last for years to come. The painted white color provides a sleek and modern touch, making them a perfect fit for any interior design style.The Modern French Doors feature vertical frosted glass panels that not only add a touch of sophistication but also provide a sense of privacy to the room. The doors are complemented by various hinge options, ensuring the perfect fit for any home.Installation of the Modern French Doors is a breeze with our easy-to-follow instructions and included hardware. Our attention to detail and quality craftsmanship ensures that the doors will remain in perfect condition even after years of use.The French doors are not only aesthetically pleasing but also functional. They offer an excellent space-saving solution while creating a statement piece in any room. The doors are perfect for separating rooms, closets, or for use as a decorative feature.SOLID CORESolid wood core made by laminated wood using Ciplex technology.CIPLEX by SARTOHigh-end film layer that is applied on top of the laminated wood. NO FORMALDEHYDEEnvironmentally friendly using only latest eco-friendly materials. Company requires use of only the safest materials. We care about our planet, the environment and you and your loved ones. Sarto Doors are Ideal for use in hospitals and childcare centers.SEALING GUM GERMAN COMPANY DEVENTERIt has a special profile that allows to protect your home from dust, makes a cozy and quiet atmosphere around every day. On another side it allows you to save 35 % more heat and save up to 20% to the bill.SOUND ATTENUATIONDoor's 40mm thick solid wood construction yields 30% noise reduction over standard doors.