  • Mfr # VEREGIO7588DD-AKA-84
  • Zoro # G009169163
/ea
Key Features
Hardware Finish
Prefinished
Door Material
MDF
Door Color
Cognac Oak
Door Width
1.6
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
VEREGIO7588DD-AKA-84
Country of Origin
Italy
Dimensions
Size
84" x 80" ( 2* 42x80)
Door Width
1.6
Details
Hardware Finish
Prefinished
Door Material
MDF
Door Color
Cognac Oak
Description
SET INCLUDES:2 Pre-finished SlabsTrims width 2.95inFrames for wall thickness up to 5Butterfly hingesPassage modern handles in Satin NickelDoor is not pre-drilled for the hardware and not pre-attached to the frame. Assembly of frames and trims required. Door works with all swing directions. Minimal rough opening can be calculated: door width + 2; door height + 1.25. . Flat slabs, thickness 1 9/16 . Finish - eco-veneer. It is not recommended to paint.Please let us know if you need the extensions for the Frame.Introducing the Modern French Doors from the Veregio Collection, a stunning addition to any modern interior. Crafted from premium quality wood with a solid core, these doors feature a rich and warm Cognac Oak finish that will enhance the look and feel of any room.The doors come with black frosted glass strips that add a touch of elegance and sophistication to their design. Their versatile design makes them perfect for use in both residential and commercial spaces.The Modern French Doors from the Veregio Collection are designed with various hinge options, providing flexibility in installation and design. Their durable construction ensures that they will provide long-lasting functionality and reliability.Part of the Veregio Collection, known for its premium materials and stylish designs, the Modern French Doors are a smart investment for any homeowner or business owner. Their elegant and sophisticated design makes them a perfect addition to any interior design.SOLID CORESolid wood core made by laminated wood using Ciplex technology.CIPLEX by SARTOHigh-end film layer that is applied on top of the laminated wood.NO FORMALDEHYDEEnvironmentally friendly using only latest eco-friendly materials. Company requires use of only the safest materials. We care about our planet, the environment and you and your loved ones. Sarto Doors are Ideal for use in hospitals and childcare centers.SEALING GUM GERMAN COMPANY DEVENTERIt has a special profile that allows to protect your home from dust, makes a cozy and quiet atmosphere around every day. On another side it allows you to save 35 % more heat and save up to 20% to the bill.SOUND ATTENUATIONDoor's 40mm thick solid wood construction yields 30% noise reduction over standard doors.