  • Mfr # VEREGIO7411BD-S-GRE-36
  • Zoro # G723284586
/ea
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
VEREGIO7411BD-S-GRE-36
Country of Origin
Italy
Description
Sturdy Barn Door Grey 36x80 Solid Core Modern Interior. High-quality modern interior door. Your front door is more than an entrance - it is a key part of your home’s security, protecting what matters most inside. A key feature is the use of durable aluminum profiles, designed to elevate both the door’s appearance and its level of security.Furthermore, VDom Doors insulate your home from extreme weather conditions, as well as unwanted animals, insects, and dust from entering.Our doors have several superior features:- The door is built from a single solid sheet of metal with no welded seams, helping maintain maximum structural strength. This seamless construction also improves resistance to heavy mechanical impact, including attempts to force entry.- The advantage of a single, non-welded door is that it reduces internal condensation. Over time, condensation can negatively affect the door mechanisms.- Stiffening Ribs: These non-visible details add to our door's security.- Quality insulation serves to reduce unwanted external noise, as well as protect against extreme heat, and severe cold. Introducing our modern exterior entrance door, a stylish addition to any contemporary home or building. Crafted from a single sheet of metal, this door features a sturdy aluminum frame and threshold for added durability and security. The simple yet striking design is perfect for those who prefer a minimalist aesthetic. Upgrade your entrance with our modern exterior entrance door today. Model - 0633 Ronelux Color - Grey Glass - Safety Triplex, with mirrored-clear effect Door thickness - 3 1/4" Frame thickness - 4" Exterior design - vertical glass insert with grid. Coating of the door - Grey enamel metal.Interior design - Coating of the door - White Enamel metal.Hardware included:- Aluminum frame 4" thick - dimensions of the door 36" x 80" with the frame is 38" x 82".- Aluminum threshold.- Plate-type, primary lock for armoured type of steel doors, locked by 3 key turns, doors are captured in 3 places. The lock has replaceable core and 5 keys.- Cylinder.- 3D Hinges.- Turnknob for lock.- Armor plate for the lock.- Modern HandleVDom smart lock option provides keyless fingerprint access and is available as an add-on.Each door comes prehung in a sturdy aluminum frame for easy installation. Sidelites (if included) may be installed on either the right or left side of the door, thanks to the universal design. Please note: sidelites ship separately and require simple assembly on site.A