  • Zoro # G312110036
Lumens
1050
Voltage
120V
Width
6.81 in
Color Temperature
2700K/3000K/3500K/4000K/5000K
Watts
13W
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
S11866
Zoro #
G312110036
UPC #
Country of Origin
Cambodia
Dimensions
Width
6.81 in
Outside Diameter
6.81 in
Details
Lumens
1050
Voltage
120V
Color Temperature
2700K/3000K/3500K/4000K/5000K
Watts
13W
Housing Material
Aluminum / Steel
Dimmable / Non-Dimmable
Dimmable
Shape
Round
Standards
cULus - Certified; FCC; Wet; RoHS; IC; AT
Color
White / Red
Location Rating
Wet
Shade / Lens Finish
Frost
Style
Specialty
Lamp Base
Integrated
Installation Type
Down
Lamp Shape
Integrated LED
Description
SATCO NUVO's 4 inch Flat Lens Fire Rated Downlight is the perfect solution for installations with low ceiling clearance. Designed to provide exceptional illumination, this downlight provides two hours of protection in the event of a fire. Increase safety and peace of mind in residential, multifamily, and commercial applications.