  • Zoro # G012109989
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Voltage
120V-277V
Watts
17W
Bulb Shape
T8
Bulb Housing
Aluminum
Color Temperature
3500K/4000K/5000K
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
S11731
Zoro #
G012109989
UPC #
Country of Origin
China
Dimensions
Length
47.78 in
Bulb Dia.
1.13 in
Details
Voltage
120V-277V
Watts
17W
Bulb Base Type
Medium Bi Pin
Bulb Shape
T8
Bulb Housing
Aluminum
Color Temperature
3500K/4000K/5000K
Lumens
2100L/2300L/2200L
Rated Life
50000
Light Technology
LED
Shatter-Resistant
Yes
Light Color
Neutral White To Natural Light
Bulb Beam Angle
140 Degrees
Bulb Primary Application
Lighting
For Enclosed Fixtures
Yes
Standards
cULus - Classified, cETLus - Listed, cRUus - Recognized Component, FCC, Damp, RoHS, DLC, NSF, IP20
Color Rendering Index
83
Wattage Equivalency
32W
Bulb Finish
White
Indoor/Outdoor Usage
Indoor
Bulb Operating Temp. Range
-20C (-4F) to +45C (+113F)
For Use With
Indoor Lighting
Lens Material
Polycarbonate (PC)
IP Rating
IP20
Color Selectable
Maximum Operating Temperature
45 degrees celsius
Incandescent Wattage Equivalency
90W
Bulb Minimum Starting Temperature
-20 degrees celsius
UL 1993 Environmental Rating
Damp Rated
Description
Satco Nuvo's T8 lamps with Battery Backup are the logical choice for commercial installations. Providing up to 90-minutes of illumination in the event of a power failure, these lamps are ideal for use where backup lighting is essential. Available in 15W and 17W options, both are designed to replace our most popular T8 and T12 fluorescent lamps, with the 17W model offering the option of higher lumen output. These new lamps have Increased safety and energy efficiency while reducing maintenance costs with this easy-to-install fluorescent alternative.