  • Zoro # G212109987
Key Features
Voltage
120V
Watts
5.5W
Bulb Base Type
Candelabra (E12)
Bulb Shape
CA10
Bulb Housing
Glass
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
S21883
Zoro #
G212109987
UPC #
Country of Origin
China
Dimensions
Length
4.72 in
Bulb Dia.
1.38 in
Details
Voltage
120V
Watts
5.5W
Bulb Base Type
Candelabra (E12)
Bulb Shape
CA10
Bulb Housing
Glass
Color Temperature
Natural Light
Dimmable
Yes
Lumens
500L
Rated Life
15000
Light Technology
LED
Bulb Beam Angle
300 Degrees
Bulb Finish
Clear
Indoor/Outdoor Usage
Indoor;Outdoor
Standards
cETLus - Listed, FCC, Wet, RoHS
Wattage Equivalency
60 watts
For Enclosed Fixtures
Yes
Bulb Operating Temp. Range
-20C (-4F) to +45C (+113F)
Light Color
Natural Light
Color Rendering Index
90
Bulb Primary Application
Lighting
For Use With
Indoor/Outdoor Lighting
Incandescent Wattage Equivalency
60W