  • Zoro # G911471316
/ea
Key Features
Pad Type
Bellows
Pad Material
NBR
Pad Height
31.6 mm
Port Size
1/4 in
Series
FSGA
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Zoro #
G911471316
UPC #
Country of Origin
Germany
Dimensions
Pad Height
31.6 mm
Port Size
1/4 in
Pad Diameter
47.5 mm
Overall Height
42.6 mm
Outside Diameter
43 mm
Details
Pad Type
Bellows
Pad Material
NBR
Series
FSGA
Maximum Vacuum Pressure
-0.6 bar
Item
Bellow Suction Cup, 1.5
Durometer
55 A
Hardness
55 Shore A
Standards
DIN ISO 3302-1 M3
Number of Folds
1.5
Adapter Material
Aluminum
Port Type
G
Weight
19 g
Stroke
10 mm
Pad Color
Black
Description
Item Vacuum Pad Assembly, Adapter Material Aluminum, Durometer 55 A, Maximum Vacuum Pressure -0.6 bar, Number of Folds 1.5, Outside Diameter 43 mm, Overall Height 42.6 mm, Pad Color Black, Pad Diameter 47.5 mm, Hardness 55 Shore A, Pad Height 31.6 mm, Pad Material NBR, Pad Type Bellows, Port Size 1/4 in, Port Type G, Series FSGA, Standards DIN ISO 3302-1 M3, Stroke 10 mm, Weight 19 g