  • Zoro # G511632803
/ea
Key Features
Voltage
230/460V AC
Phase
Three
Weight
86 kg
Overall Length
747 mm
Overall Width
353 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Zoro #
G511632803
UPC #
Country of Origin
Germany
Dimensions
Overall Length
747 mm
Overall Width
353 mm
Overall Height
328 mm
Inlet Size
1 in
Details
Item
Dry running vacuum pump
Voltage
230/460V AC
Phase
Three
Weight
86 kg
Application
Picking Up and Clamping Workpieces, Rapid Evacuation of Vacuum Systems
Inlet Type
G
Maximum Operating Pressure
1,000 mbar
Standards
CSA, UL Listed
Maximum Flow Rate
78.5 cu m/hr
Runs Dry
Yes
Maximum Vacuum
900 mbar
Frequency
60 Hz
Series
EVE-TR
Enclosure Rating
IP 55
Inlet Gender
Female
Maximum Operating Temperature
20 Degrees C
Current Rating
4.64 A, 9.3 A, 9.65 A
Pump Type
Dry Running
Sound Level
59 dBA
Output Power
2.6 kW
Bearing Type
Permanently Lubricated
Description
Dry running vacuum pump, Output Power 2.6 kW, Phase Three, Voltage 230/460V AC, Maximum Flow Rate 78.5 cu m/hr, Maximum Vacuum 900 mbar, Inlet Size 1 in, Inlet Type G, Inlet Gender Female, Application Picking Up and Clamping Workpieces, Rapid Evacuation of Vacuum Systems, Maximum Operating Pressure 1,000 mbar