Schneider Electric Dc Power Supply, 100 to 240V AC, 120 to 370V DC, 12V DC, 60W, 5, Panel ABL1REM12050
Dc Power Supply, 100 to 240V AC, 120 to 370V DC, 12V DC, 60W, 5, Panel (Discontinued)
  • Mfr # ABL1REM12050
  • Zoro # G7457387
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
ABL1REM12050
Country of Origin
China
Dimensions
Height
3.9 in
Width
5.91 in
Depth
1.5 in
Details
Item
DC Power Supply
Input Voltage
100 to 240 V AC, 120 to 370 V DC
Output Voltage
12V DC
Power Rating
60W
Output Amps
5
Mounting
Panel
Case Material
Metal Case
Phase - Electrical
Single
Style
Switching
Hz
50 to 60 Hz
Status Indicator
Green LED
Series
ABL1
Operating Temp. Range
32 Degrees to 140 Degrees F
IP Rating
20
Output Noise
Less Than 200mV
NEMA Rating
1
Features
Peak Amps
1.5
Standards
Hold Up Time
Greater Than 10 msec @ 100V
Description
DC Power Supply, Input Voltage 100 to 240 V AC, 120 to 370 V DC, Output Voltage 12V DC, Power Rating 60W, Output Amps 5, Mounting Panel, Switching, Case Material Metal Case, Height 3.9 in, Width 5.91 in, Depth 1.5 in, Series ABL1, Hz 50 to 60 Hz, Phase - Electrical Single, Peak Amps 1.5, IP Rating 20, Output Noise Less Than 200mV, Hold Up Time Greater Than 10 msec @ 100V, Status Indicator Green LED, NEMA Rating 1