- Mfr # ABL1RPM12083
- Zoro # G8521441
Get a 10% off coupon
Free 30-day returns
Return PolicyGet 30 days to pay with Net 30
Apply NowReal support from real people
Contact our U.S. based teamSpecifications
Product Information
MFR #
ABL1RPM12083
Country of Origin
China
Dimensions
Height
3.9 in
Width
7.87 in
Depth
1.5 in
Details
Item
DC Power Supply
Input Voltage
100 to 240 V AC
Output Voltage
12V DC
Power Rating
100W
Output Amps
8.3
Mounting
Panel
Case Material
Metal Case
Phase - Electrical
Single
Style
Switching
Hz
50 to 60 Hz
Series
ABL1
Hold Up Time
Greater Than 10 msec @ 100V
NEMA Rating
1
Standards
Status Indicator
Green LED
Operating Temp. Range
32 Degrees to 140 Degrees F
Features
Output Noise
Less Than 200mV
IP Rating
20
Peak Amps
1.5
Description
DC Power Supply, Input Voltage 100 to 240 V AC, Output Voltage 12V DC, Power Rating 100W, Output Amps 8.3, Mounting Panel, Switching, Case Material Metal Case, Height 3.9 in, Width 7.87 in, Depth 1.5 in, Series ABL1, Hz 50 to 60 Hz, Phase - Electrical Single, Peak Amps 1.5, IP Rating 20, Output Noise Less Than 200mV, Hold Up Time Greater Than 10 msec @ 100V, Status Indicator Green LED, NEMA Rating 1