Schneider Electric Dc Power Supply, 100 to 240V AC, 120 to 250V DC, 24V DC, 15W, 0.6, Din Rail/Panel ABL8MEM24006
Dc Power Supply, 100 to 240V AC, 120 to 250V DC, 24V DC, 15W, 0.6, Din Rail/Panel (Discontinued)
  • Mfr # ABL8MEM24006
  • Zoro # G7468115
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
ABL8MEM24006
Height
4.33 in
Width
1.42 in
Depth
2.32 in
Input Voltage
100 to 240 V AC, 120 to 250V DC
Output Voltage
24V DC
Power Rating
15W
Output Amps
0.6
Mounting
DIN Rail/Panel
Hz
50 to 60 Hz
Series
ABL8
Hold Up Time
Greater Than 10 msec @ 100V AC, Greater Than 150 msec @ 230V AC
Status Indicator
Green LED
Operating Temp. Range
-13 Degrees to 158 Degrees F
Peak Amps
0.84
Features
Output Noise
250mV
Description
DC Power Supply, Input Voltage 100 to 240 V AC, 120 to 250V DC, Output Voltage 24V DC, Power Rating 15W, Output Amps 0.6, Mounting DIN Rail/Panel, Switching, Case Material Plastic Case, Height 4.33 in, Width 1.42 in, Depth 2.32 in, Series ABL8, Hz 50 to 60 Hz, Phase - Electrical Single, Peak Amps 0.84, IP Rating 20, Output Noise 250mV, Hold Up Time Greater Than 10 msec @ 100V AC, Greater Than 150 msec @ 230V AC, Status Indicator Green LED, NEMA Rating 1