Schneider Electric Dc Power Supply, 100 to 240V AC, 110 to 220V DC, 48V DC, 144W, 3, Din Rail ABL7RP4803
Dc Power Supply, 100 to 240V AC, 110 to 220V DC, 48V DC, 144W, 3, Din Rail (Discontinued)
  • Mfr # ABL7RP4803
  • Zoro # G6852264
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
ABL7RP4803
Country of Origin
China
Dimensions
Height
4.72 in
Width
4.72 in
Depth
2.12 in
Details
Item
DC Power Supply
Input Voltage
100 to 240 V AC, 110 to 220 V DC
Output Voltage
48V DC
Power Rating
144W
Output Amps
3
Mounting
DIN Rail
Case Material
Plastic Case
Phase - Electrical
Single
Style
Switching
Hz
50 to 60 Hz
Output Noise
Less Than or Equal to 200mV
Hold Up Time
Greater Than 20 msec
NEMA Rating
1
Series
ABL7
Peak Amps
1.5
Standards
IP Rating
20
Status Indicator
Green/Orange LED
Features
Operating Temp. Range
32 Degrees to 140 Degrees F
Description
DC Power Supply, Input Voltage 100 to 240 V AC, 110 to 220 V DC, Output Voltage 48V DC, Power Rating 144W, Output Amps 3, Mounting DIN Rail, Switching, Case Material Plastic Case, Height 4.72 in, Width 4.72 in, Depth 2.12 in, Series ABL7, Hz 50 to 60 Hz, Phase - Electrical Single, Peak Amps 1.5, IP Rating 20, Output Noise Less Than or Equal to 200mV, Hold Up Time Greater Than 20 msec, Status Indicator Green/Orange LED, NEMA Rating 1