  • Mfr # XB4BD25GEX
  • Zoro # G3548807
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Size
22 mm
Basic Material
Metal
Type of Operator
Selector Switch
Contact Form
1NO/1NC
Action
Maintained/Maintained
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
XB4BD25GEX
Country of Origin
France
Dimensions
Size
22 mm
Depth
85 mm
Width
46.2 mm
Height
30 mm
Mounting Diameter
22 mm
Embedding Depth
58 mm
Panel Cutout Diameter
22 mm
Details
Item
Short-Handled Selector Switch
Basic Material
Metal
Type of Operator
Selector Switch
Contact Form
1NO/1NC
Action
Maintained/Maintained
Operator Head Material
Color
Black, Gray
Bezel Material
Position
2
Key Removal
No Key
Safety Rating
Series
XB4
Standards
ANSI/ISA, CSA, IEC, UL Listed
Contact Rating
1.9 A @ 380 V AC, 3 A @ 240 V AC, 6 A @ 120 V AC, 0.27 A @ 250 V DC, 0.55 A @ 125 V DC, 2.87 A @ 24 V DC
IP Rating
IP65
Number of Directions
2
Contacts Usage
standard contacts
Fixing Center
>= 30 x 40 mm support panel) 1-6 mm
Protective Treatment
TH
Ip Degree Of Protection
IP65 IEC 60529
Device Mounting
fixing hole 22.5 mm +/- 0.2 mm EN/IEC 60947-1
Contacts Type And Composition
Tightening Torque
0.8-1.2 N.m EN 60947-1
Positive Opening
with
Gas Zone
zone 1 - 2
Connections - Terminals
screw clamp terminals, 2 x 1.5 mm² with cable end EN/IEC 60947-1 || screw clamp terminals, 1 x 2.5 mm² without cable end EN/IEC 60947-1
Operator Position Information
2 positions 90°
[Ith] Conventional Free Air Thermal Current
10 A EN/IEC 60947-5-1
Marking
II 2 GD || Ex tb IIIC Db || Ex db eb IIC Gb
Shape Of Signaling Unit Head
round
Operator Profile
black standard handle
Mechanical Durability
5000000 cycles
Product Certifications
INERIS 04ATEX9004U
[Ie] Rated Operational Current
1.9 A 380 V, AC, A600 EN/IEC 60947-5-1 || 3 A 240 V, AC, A600 EN/IEC 60947-5-1 || 6 A 120 V, AC, A600 EN/IEC 60947-5-1 || 0.27 A 250 V, DC, Q300 EN/IEC 60947-5-1 || 0.55 A 125 V, DC, Q300 EN/IEC 60947-5-1 || 2.87 A 24 V, DC, Q300 EN/IEC 60947-5-1
Ambient Air Temperature For Storage
-40-70°C
Fixing Collar Material
zamak
Product Or Component Type
complete selector switch
Ambient Air Temperature For Operation
-20-75°C
[Ui] Rated Insulation Voltage
415 V
Device Short Name
XB4
Contact Operation
slow-break
Number of Positions
Switch Function @ 4th Position
No Fourth Position
Switch Function @ 3rd Position
No Third Position
Operator Head Type
Short-Handled Knob
Operator Head Color
Black
Description
Short-Handled Selector Switch, 22 mm, 2 Position, Maintained/Maintained Action, 1NO/1NC Contact Form, Type of Operator Selector Switch, Color Black, Gray, No Key Key Removal, Operator Head Material Metal, Basic Material Metal, Bezel Material Metal, Contact Rating 1.9 A @ 380 V AC, 3 A @ 240 V AC, 6 A @ 120 V AC, 0.27 A @ 250 V DC, 0.55 A @ 125 V DC, 2.87 A @ 24 V DC, IP Rating IP65, Standards ANSI/ISA, CSA, IEC, UL Listed