  • Mfr # 750XCXH-24A
  • Zoro # G1022901
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Mounting Style
Socket
Electrical Connection
Pin
Base Shape
Octal
Number of Pins
11
Coil Voltage
24V AC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
750XCXH-24A
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Height - Relay
2.1 in
Body Width
1.44 in
Overall Depth
2.07 in
Body Height
1.62 in
Body Depth
2.07 in
Width
1.44 in (36.5 mm)
Depth
1.62 in (41.2 mm)
Details
Item
General Purpose Relay
Mounting Style
Socket
Electrical Connection
Pin
Base Shape
Octal
Number of Pins
11
Coil Voltage
24V AC
Current Rating
12 A
Contact Form
3PDT
Contact Rating (AC)
12 A @ 120V, 12 A @ 240V
Contact Rating (DC)
12 A @ 28V
Mfr. No. 70-465-1, 70-750E11-1
Socket Code
B
Power Consumption - Relay
2 VA
Contact Material
Silver Alloy
Green Environmental Attribute
RoHS 2011/65/EU Compliant
Standards
CSA Certified, UL Listed
Status Indicator
No Indicator
Weight
4.59 oz
Horsepower @ 240V AC
1/2 hp
Pin Shape
Round
Power Consumption
1.2 W, 2.75 VA
Mechanical Operating Durability
Maximum Operating Temperature
131 Degrees F
Input Voltage
24V AC
Minimum Operating Temperature
-40 Degrees F
Response Time
20 msec
Maximum Switching Voltage
300V
Resistance Properties
Shock-Resistant, Vibration-Resistant
Dielectric Strength
1,500V AC Between Open Contacts, 1,600V AC Between Coil and Contact, 1,600V AC Between Poles
IP Rating
IP67
Sealing
Enclosed
Minimum Switching Current
100 mA
Push-To-Test Method
No Button
Horsepower @ 120V AC
1/3 hp
Motor Rated
Yes
Coil Resistance
72 ohm
Operating Current
12 A at 120V AC (Conforming to UL), 12 A at 240V AC (Conforming to UL), 12 A at 28V DC (Conforming to UL)
Series
750H Haz Location Series
Electrical Operating Durability
Drop-out Voltage Threshold
>= 0.15 Uc AC; >= 0.1 Uc DC
Voltage Range
0.85...1.1 Un AC/DC
Power consumption in W
1.2 W DC
Ambient Air Temperature for Operation
-40 to 131°F (-40 to 55°C)
Shock Resistance
10 gn
Vibration Resistance
3 gn 35 to 150 Hz)operating; +/- 1 mm 10 to 35 Hz)operating; 6 gn 35 to 150 Hz)not operating; +/- 1 mm 10 to 35 Hz)not operating
Product Certifications
UL; CSA
Power consumption in VA
2.75 VA AC
Contact Composition
3 NO + 3 NC
Operating Time
20 ms
Ambient Air Temperature for Storage
-40 to 185°F (-40 to 85°C)
Connections Terminals
octal terminal 11 pins)
Motor Power HP
0.5 hp 240 V AC 50/60 Hz; 0.33 hp 120 V AC 50/60 Hz
Description
Hermetically Sealed Relay, Base Shape Octal, Coil Voltage 24V AC, Contact Form 3PDT, Current Rating 12 A, Electrical Connection 11-Pin Terminal, Flat Pin Width Not Applicable, Number of Pins 11, Pin Shape Round, Sealing Enclosed, Status Indicator No Indicator, Contact Rating (AC) 12 A @ 120V, 12 A @ 240V, Contact Rating (DC) 12 A @ 28V, Horsepower @ 120V AC 1/3 hp, Horsepower @ 240V AC 1/2 hp, Mounting Style Socket, Push-To-Test Method No Button, Body Depth 2.07 in, Body Height 1.62 in