  • Mfr # LC1G8004EHEN
  • Zoro # G810190370
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Auxiliary Contact Form
1NC/1NO
Coil Voltage
48V-130V AC/DC
Number of Poles
4
Terminal Connection Type
Spring Type
Number of Auxillary Contacts
2
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
LC1G8004EHEN
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Height
11.18 in
Overall Width
11.06 in
Overall Depth
10.47 in
Auxiliary Contact Form
1NC/1NO
Coil Voltage
48V-130V AC/DC
Number of Poles
4
Terminal Connection Type
Spring Type
Number of Auxillary Contacts
2
Standards
IP Rating
IP20
Series
TeSys Giga
Phase
Single
Contactor Style
IEC
Minimum Operating Temperature
-13 Degrees F
Maximum Operating Temperature
140 Degrees F
Frequency
50/60 Hz
Includes Auxiliary Contacts
Yes
Mechanical Operating Durability
Embedded Surge Suppressor
No
Maximum Voltage Rating
1000V AC
Mounting Style
Plate
Full Load Current - Inductive
800 A
Full Load Current - Resistive
1,050 A
Description
Key features:
  • Coil voltage: 48-130 V AC/DC
  • Poles: 4
  • Mounting: Plate
  • Terminal connection: Spring Type
  • Rated for a maximum voltage of 1000 V AC according to specifications
  • Frequency: 50/60 Hz
  • IP rating: IP20
  • Operates within the specified temperature range of -13°F to 140°F
  • Has a mechanical endurance rating of up to 5,000,000 cycles under normal operating conditions
  • Auxiliary contacts: 2 (1NC/1NO), includes auxiliary contacts
  • Full load amps (inductive): 900 A
  • Full load current (inductive): 800 A
  • Full load amps (resistive): 1,050 A
  • Full load current (resistive): 1,050 A
  • Phase: Single
  • Series: TeSys Giga
  • Overall dimensions: 11.06 in W x 11.18 in H x 10.47 in D