  • Zoro # G903481101
/ea
Key Features
Auxiliary Contact Form
1NO
Coil Voltage
24V AC
Number of Poles
3
Reversing Capability
Non-Reversing
Terminal Connection Type
Screw Clamp
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
DPE25B7
Zoro #
G903481101
UPC #
Country of Origin
Indonesia
Dimensions
Overall Height
3.03 in
Overall Width
1.77 in
Working Height
Up to 6561.68 ft
Overall Depth
3.39 in
Details
Item
IEC Magnetic Contactor
Auxiliary Contact Form
1NO
Coil Voltage
24V AC
Number of Poles
3
Reversing Capability
Non-Reversing
Terminal Connection Type
Screw Clamp
Number of Auxillary Contacts
1
Standards
Reversing
No
Enclosure NEMA Rating
3R; 4
Frame / Series / Class / Code
TeSys
HP @ 3 Phase - 575V
15 hp
Special Features
Overvoltage Category III; Minimum Switching Voltage 17 V Signalling Circuit; Insulation Resistance 10 MOhm Signalling Circuit
Features
Without Built-In Suppressor Module
Application
Motor Control, Resistive Load
Tightening Torque
1.7 Nm
Net Weight
0.33 kg
Operating Speed
3600 cycles per hr
Switching Voltage
17 V (Signalling Circuit)
Shock Resistance
15 G for 11 ms (Contactor Closed), 10 G for 11 ms (Contactor Open)
Electrical Durability
1 Mcycles (25 A, AC-3, Less than 440 V); 0.6 Mcycles (32 A, AC-1, Less than 440 V)
IP Rating
IP20
Rated Insulation Volts
600/690V
Switching Current
5 mA (Signalling Circuit)
Hold VA
7.5 VA (at 60 Hz 20°C), 7 VA (at 50 Hz 20°C)
Impedance
2.5 mOhm
Control Circuit Voltage Limits
Drop-Out: 0.3 to 0.6 Uc (at 70°C 50/60 Hz); Operational: 0.8 to 1.1 Uc (at 60°C 50 Hz 0.85 to 1.1 Uc (at 60°C 60 Hz), 1 to 1.1 Uc (at 70°C 50/60 Hz)
Series
TeSys Easy
Operating Time
12 to 22 ms (Closing), 4 to 19 ms (Opening)
Signalling Circuit Frequency
25 to 400 Hz
Impulse Withstand Voltage
6 kV
Non-Overlap Time
1.5 ms
Fuse Amps
10 A (Signalling Circuit), 50 A (Type 1 Power Circuit), 35 A (Type 2 Power Circuit)
Inrush VA
70 VA
Insulation Resistance Range
Greater Than 10 MOhms (Signalling Circuit)
Vibration Resistance
4 G (Contactor Closed), 2 G (Contactor Open)
Environmental Attributes
Mercury Free, PVC Free, Toxic Heavy Metal Free, Pollution Degree 3
Overvoltage Category
CAT III
Mechanical Durability
10 Mcycles
Max. Operating Watts
5.5 kW (at 220 to 230V AC 50/60 Hz), 11 kW (at 380 to 400V AC 50/60 Hz), 11 kW (at 415V AC 50/60 Hz), 11 kW (at 440V AC 50/60 Hz), 15 kW (at 500V AC 50/60 Hz), 15 kW (at 660 to 690V AC 50/60 Hz)
Rated Making Capacity
140 A (AC Signalling Circuit), 250 A (DC Signalling Circuit), 300 A @ 440V (Power Circuit)
Watts Loss
2 to 3W
Rated Breaking Capacity
300 A @ 440V
Electrical Operating Durability
Maximum Operating Temperature
140 Degrees F
Includes Auxiliary Contacts
Yes
Contactor Style
IEC
Full Load Current - Inductive
25 A
Mechanical Operating Durability
Frequency
50/60 Hz
Horsepower @ Three Phase - 480V AC
10 hp
Mounting Style
DIN Rail, Plate
NEMA Enclosure Rating
No Enclosure
Number of Normally Open Main Contacts
Horsepower @ Three Phase - 208V AC
5 hp
Full Load Current - Resistive
25 A
Minimum Operating Temperature
-40 Degrees F
Horsepower @ Single Phase - 240V AC
3 hp
Horsepower @ Three Phase - 240V AC
5 hp
Horsepower @ Single Phase - 120V AC
1 hp
Horsepower @ Three Phase - 600V AC
15 hp
Maximum Voltage Rating
690V AC
Embedded Surge Suppressor
No
Resistance Properties
Fire Resistant, Insulation Resistant
Conventional Free Air Thermal Current
10 A (at 60°C Signalling Circuit), 32 A (at 60°C Power Circuit)
Description
The SCHNEIDER ELECTRIC - IEC Magnetic Contactor is a non-reversing, 3-pole device designed for motor control and resistive load applications. It operates with a coil voltage of 24V AC and features an auxiliary contact configuration of 1NO. The contactor has screw clamp terminals for electrical connection and is compatible with both DIN rail and plate mounting styles. With an IP rating of IP20, it offers protection against touch by fingers and objects greater than 12mm, as well as against harmful deposits.
Key Features:
  • Operates at frequencies of 50/60 Hz.
  • Offers mechanical durability up to 10 Mcycles.
  • Comes equipped with one auxiliary contact.
  • Rated insulation volts are between the range of 600/690V.
  • Maximum operating watts range from 5.5 kW (at220to230 VAC50/60Hz) to15kW(at660to690 VAC50/60Hz).