  • Mfr # 750XBXRC-24D
  • Zoro # G9784521
/ea
Key Features
Mounting Style
Plug-In
Electrical Connection
Pin
Base Shape
Octal
Number of Pins
8
Coil Voltage
24V DC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
750XBXRC-24D
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Height - Relay
2.09 in
Body Depth
2.05 in
Body Width
1.38 in
Overall Depth
2.05 in
Body Height
1.4 in
Depth
1.40 in (35.5 mm)
Width
1.38 in (35 mm)
Details
Item
General Purpose Relay
Mounting Style
Plug-In
Electrical Connection
Pin
Base Shape
Octal
Number of Pins
8
Coil Voltage
24V DC
Current Rating
10 A
Contact Form
DPDT
Contact Rating (AC)
10 A @ 277V, 5 A @ 250V-1
Contact Rating (DC)
10 A @ 28V