Schneider Electric Plug-In Relay, 240VAC Coil Volts, Square, 14 Pin, 4PDT 782XDX1M4L-240A
Plug-In Relay, 240VAC Coil Volts, Square, 14 Pin, 4PDT (Discontinued)
  • Mfr # 782XDX1M4L-240A
  • Zoro # G0849651
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
782XDX1M4L-240A
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Body Height - Relay
1.54 in
Body Width - Relay
0.83 in
Body Depth - Relay
1.10 in
Details
Item
Plug-In Relay
Coil Volts
240V AC
AC Contact Rating - Relay
3A @ 240V
DC Contact Rating - Relay
3A @ 28V
Base Type - Plug In Relay
Square
Number of Pins - Relay
14
Contact Form - Relay
4PDT
Power Consumption - Relay
1.2VA
Contact Material
Silver Alloy
Features
Removable ID Tag
Standards
UL Listed, CSA Certified, CE Marked
Socket Code
G
Status Indicator
LED and Mechanical Flag
Socket
Mfr. No. 70-461-1, 70-782D14-1
Push To Test
Lockable
Contact Rating
3A @ 240VAC/30VDC
Pins
14
HP @ 120V