  • Mfr # ABLM1A24012
  • Zoro # G510839159
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Input Voltage
100 to 240V AC
Output Voltage - Nominal
24 V DC
Output Power - Rated
30W
Current - Output
1.25A
Mounting
DIN Rail
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
ABLM1A24012
Country of Origin
Thailand
Dimensions
Overall Height
36 mm
Overall Width
91 mm
Overall Depth
55.6 mm
Height
91 mm
Width
36 mm
Depth
55.6 mm
Details
Item
Power Supply
Input Voltage
100 to 240V AC
Output Voltage - Nominal
24 V DC
Output Power - Rated
30W
Current - Output
1.25A
Mounting
DIN Rail
Housing Material
Plastic Case
Phase
Single
Power Supply Style
Regulated Switch
Output Amps
1.25A
Style
Regulated Switch
Hz
50/60 Hz
IP Rating
IP20
Case Material
Plastic Case
Output Voltage
24 V DC
Standards
Connection
Screw
Power Rating
30W
Network Frequency Limits
50-60 Hz
Service Life
10 year(s)
Line And Load Regulation
< 0.5 % network in line, < 1 % network 0 to 100 % load
Load Capacitance
3000µF
Response Time
< 2 s
Input Protection Type
integrated fuse (not interchangeable) 3.15 A, external protection (recommended) 20 A Curve B, external protection (recommended) 20 A Curve C, external protection (recommended) 4 A Curve B, external protection (recommended) 4 A Curve C
Mounting Support
Residual Ripple
< 100 mV
Meantime Between Failure [Mtbf]
2500000 h at 25°C, full load, 1000000 h at 55°C, 80 % load
Range of Product
Modicon Power Supply
Earthing System
TN, TT, IT
Ambient Air Temperature For Operation
Power Factor
0.48 at 115 V AC, 0.38 at 230 V AC
Current Consumption
< 0.8 A 115 V AC, < 0.6 A 230 V AC
Power Supply Output Current
1.25 A
Overvoltage Category
II
Maximum Leakage Current
0.25 mA 240 V AC
Dielectric Strength
3000 V AC input/output
Power Dissipation In W
5 W
Pollution Degree
2
Electrical Shock Protection Class
class II without PE connection
Operating Altitude
< 6561.68 ft (2000 m) overvoltage category III, 2000 m...5000 m overvoltage category II
Holding Time
> 20 ms 115 V AC, > 60 ms 230 V AC
Shock Resistance
150 m/s² 11 ms
Inrush Current
25 A 115 V, 50 A 230 V
Output Protection Type
Output Coupling
serial, parallel
Kw Rating
30 W
Electromagnetic Compatibility
immunity to electrostatic discharge - test level: 8 kV (contact discharge) conforming to IEC 61000-4-2, immunity to electrostatic discharge - test level: 15 kV (air discharge) conforming to IEC 61000-4-2, electromagnetic field immunity test - test level: 15 V/m (80 MHz...2 GHz) conforming to IEC 61000-4-3, electromagnetic field immunity test - test level: 5 V/m (2...2.7 GHz) conforming to IEC 61000-4-3, electromagnetic field immunity test - test level: 5 V/m (2.7...6 GHz) conforming to IEC 61000-4-3, immunity to fast transients - test level: 4 kV (on input-output) conforming to IEC 61000-4-4, surge immunity test - test level: 4 kV (between power supply and earth) conforming to IEC 61000-4-5, surge immunity test - test level: 3 kV (between phases) conforming to IEC 61000-4-5, immunity to conducted disturbances - test level: 15 V (0.15...80 MHz) conforming to IEC 61000-4-6, immunity to magnetic fields - test level: 30 A/m (50...60 Hz) conforming to IEC 61000-4-8, immunity to voltage dips - test level: 100 % (1 cycle) conforming to IEC 61000-4-11, immunity to voltage dips - test level: 60 % (10 cycles) conforming to IEC 61000-4-11, immunity to voltage dips - test level: 30 % (25 cycles) conforming to IEC 61000-4-11, disturbing field emission conforming to EN 55016-2-3, limits for harmonic current emissions conforming to IEC 61000-3-2, conforming to EN 55016-1-2, conforming to EN 55016-2-1
Efficiency
87 % 115 V AC, 87 % 230 V AC
Electromagnetic Emission
conducted emissions IEC 61000-6-3, radiated emissions IEC 61000-6-4
Efficiency At Full Load
90...264 V AC
Supply
SELV IEC 60950-1, SELV IEC 60204-1, SELV IEC 60364-4-41
Vibration Resistance
3 mm 2-9 Hz)IEC 60721-3-3, 10 m/s² 9-200 Hz)IEC 60721-3-3
Description
POWER SUPPLY 24V 1.2A MODULAR