  • Zoro # G3332244
/ea
Key Features
Push Button Style
Mushroom Head
Action
Maintained
Maintained Action Release
Twist
Operator Illumination
Non-Illuminated
Panel Cutout Diameter
22 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
ZB4BS42
Zoro #
G3332244
UPC #
Country of Origin
Czechia
Dimensions
Panel Cutout Diameter
22 mm
Mushroom Head Diameter
30 mm
Size
22 mm
Overall Depth
2.24 in
Manufacturer Warranty Length
18 mo
Overall Height
1.18 in
Overall Width
1.18 in
Mounting Diameter
22 mm
Cad Overall Height
30 mm
Cad Overall Depth
57 mm
Cad Overall Width
30 mm
Details
Item
Push Button Operator
Push Button Style
Mushroom Head
Action
Maintained
Maintained Action Release
Twist
Operator Illumination
Non-Illuminated
Head Color
Black
Head Material
Metal
Standards
Accessory Group
B
Color
Black
IP Rating
IP66
Legend
Emergency Stop
NEMA Rating
1, 13, 2, 3, 4, 4X
Bezel Material
Metal
Basic Material
Type of Operator
30mm dia Mushroom Head
Features
Visually Distinct at a Distance, Snap-Fit Assembly
Number of Operators
1
Series
XB4
Operating Temperature - Minimum
-40 Degrees F
Number of Indicator Lights
0
Hazardous Location Specification
Not Rated
Operating Temperature - Maximum
158 Degrees F
Resistance Properties
Dust Resistant, Impact Resistant, Vibration Resistant, Watertight
Operator Material
NEMA Enclosure Rating
1, 12, 13, 2, 3, 4, 4X
Reset
turn to release
Product Or Component Type
head for non-illuminated push-button
Shape Of Signaling Unit Head
round
Operator Profile
black mushroom Ø 30 mm, unmarked
Ip Degree Of Protection
IP66 IEC 60529 || IP67 || IP69 || IP69K
Product Certifications
UL Listed || DNV || CSA || BV || GL || LROS (Lloyds register of shipping)
Head Type
standard
Shock Resistance
Device Presentation
basic element
Vibration Resistance
5 gn 2-500 Hz)IEC 60068-2-6
Ambient Air Temperature For Storage
-40-70°C
Overvoltage Category
class I IEC 60536
Mechanical Durability
500000 cycles
Nema Degree Of Protection
NEMA 13 || NEMA 4X
Ambient Air Temperature For Operation
-40-70°C